Aranan Eleman Olmak

 In Hikayeler

Bir iş yeri eleman aramaktadır. Binanın giriş katındaki ofisin pencerelerine bir ilan asarlar:
“Eleman aranıyor. Daktilo yazabilen ve bilgisayar kullanabilen, ana dilinin dışında bir dil daha bilen bir elemen arıyoruz. Başvurmak için lütfen çekinmeyin. Müessemizde herkes için fırsat eşitliği vardır.”

İlanı gören bir köpek, dışarı çıkmakta olan birini kollayıp şirketin açılan kapısından içeri girer. Danışmadaki görevli bayan tam köpeği dışarı çıkarmak için yerinden kalkarken, köpek ilanın altına gidip kafasını sallayarak, “ben bunu istiyorum” anlamında hafif bir ses çıkarır. Köpeğin işe başvurmak istediğini anlayan görevli, şaşkınlığının geçmesinden sonra köpeği insan kaynakları yöneticisinin odasına götürür. Köpek içeri girer ve müdür odasındaki misafir sandalyesine sıçrayarak oturur. Müdüre işe başvuru için geldiğine anlatmak istercesine camdaki iş ilanını kafasıyla işaret eder.

Müdür şaşkınlıktan neredeyse dilini yutacaktır. Sempatik bir ses tonuyla: “Harika görünüyorsunuz, ama sizi işe alamayız. Bize daktilo kullanabilen bir eleman gerekli.” der.

Köpek sandalyeden atlayarak oradaki masada duran bir daktilonun başına geçer ve dört dörtlük bir iş başvuru dilekçesi yazarak müdüre getirir. Müdür şaşırır, ama kendini toplayarak ikinci bahanesini söyler: “Evet, ama biz aynı zamanda iyi bilgisayar kullanabilen birini arıyoruz.”

Köpek kalkar, yine masanın üstünde duran bilgisayarı açıp internete bağlanır, rakip şirketin veri bankasına girer, önemli veri dosyalarını bilgisayara indirip çıktı alır. Sonra tekrar yerine oturur. Müdür, bir köpeğin bunları yapabilmesine hayretler içindedir; bu sefer: “Evet, görüyorum ki siz çok akıllı ve çok yeteneklisiniz, ancak ne var ki köpeksiniz.” diyerek bir bahane daha üretir.

Köpek tekrar aşağıya zıplar ve iş ilanının altına giderek ön patisiyle, “Başvurmaktan çekinmeyin: Müessesemizde herkes için fırsat eşitliği vardır.” ibaresini gösterir.

Müdür son kozunu oynar ve der ki: “Evet ama ilan, başvuran elemanın ana dilinin yanında bir dil daha bilmesi gerektiğini söylüyor.”

Sakin bir şekilde müdüre dönen köpeğin cevabı şu olur: “Miyavvv…”

Yetkinliğinize başkalarından önce kendiniz karar verin. Kendini iyi yetiştiren birinin karşısında, bahanelerin de tükeneceği bir nokta mutlaka vardır.